tanrı’nın şakalarından biri…

Yayınlandı: Temmuz 26, 2011 / iadeli taahhüt

Sevgideğer Polinezyalı hemşehrilerim, yazlık sitemizin bi köşesinde mektup sergisi açmıştık hatırlarsanız. Ziya Gökalp Bey’in mektubunu okumuştuk. Sıra Tolstoy Bey’in bir mektubunda şimdi. Bir ara fırsat bulursam bir yarışma düzenleyip içinizden bana en baba mektubu yazana güsel bir hedaye sunacağım. Bakalım e-mail çıkınca mertlik ne kadar bozulmuş, onu da bu vesileylen anlayacağız.

***

TOLSTOY’DAN BERNARD SHAW’YA

Yolladığınız oyununuz ile ince bir ustalıkla, zekayla yazılmış mektubunuzu aldım. Oyununuzu hazla okudum. Konusu ilgi duyduğum bir konu. Dinsel öğütlerin insanlar üzerinde genellikle az etkili olduğu, gençlerin bu öğütlere ters düşen herşeyi erdem saydıkları üzerine düşüncelerinizde bütünüyle haklısınız. Ancak, bu durumun nedeni dinsel öğüdün gereksiz olduğu değildir hiç de; öğütçülerin, öğütledikleri şeylere kendilerinin uymamaları, yani ikiyüzlülüktür neden. Yapıtınızda, günümüzün düşünürlerinden hiçbirinin paylaşmadığı, paylaşamayacağı bir görüşü savunuyorsunuz… Öte yandan, anlayabildiğiniz, belirli erekleri olan bir Tanrı’yı da benimsiyor gibisiniz:

“To my mind unless we conceive God as engaged in a continual struggle to surpass himself-as striving at every birth to make a better man than before, we are conceiving nothing better, than an omnipotent snob.”

Tanrı’ya, kötülüğe değgin öteki düşüncelerinize karşılık, “İnsan ile Üstün İnsan” yapıtınız üzerine söylediğimi yazdığınız sözlerimi yinelemekle yetineceğim. Bir de şunu belirtmek istiyorum: Tanrı, iyilik, kötülük sorunları, onlardan şakayla söz edilemeyecek kadar önemli sorunlardır. Bunun için bütün açıkyürekliliğimle söyleyeceğim size, mektubunuzun sonunda yazdıklarınız çok ağır bir izlenim bıraktılar üzerimde: “Suppose the world were only one of God’s jokes, would you work any the less to make it a good joke instead of a bed one” – “Tutun ki Tanrı’nın şakalarından biridir dünya yalnızca; öyle olsaydı, onu kötü bir şakadan iyi bir şakaya dönüştürmek için daha mı az çalışırdınız?..”

Dostunuz

Yasnaya Polyana, 15 Nisan 1910

(*) İlk yayımlandığı yer: Jazzetta, 05.08.2006 – 12:04 Posted by | İADELİ TAAHHÜT | Yorum yapın |

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s